Zebranych powitał dyrektor Muzeum, Janusz Gmitruk, który wraz z wiceprezesem Stowarzyszenia, Januszem Dąbrowskim zorganizował tę uroczystość. Prezes Stowarzyszenia Marek Kassa przedstawił historię Stowarzyszenia podkreślając, że dzięki pracy jego poprzedników, prezesów: Ryszarda Miazka i Mariana Zalewskiego, powoli, ale systematycznie się ono rozwijało czemu towarzyszył wzrost jego znaczenie w środowisku medialnym. Obecnie skupia ono blisko 220 dziennikarzy z całego kraju, co oznacza, że pod względem liczebności jest 4 co do wielkości organizacją dziennikarską w kraju. Prezes z satysfakcją podkreślił , że szeregi Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta nadal rosną i co jeszcze ważniejsze, należy do niego liczna grupa wybitnych dziennikarzy, spośród których wielu pełni ważne kierownicze funkcje w redakcjach prasowych i internetowych, rozgłośniach radiowych oraz stacjach telewizyjnych. W Stowarzyszeniu „Reymonta” znajdują się dziennikarze reprezentujący szerokie spectrum poglądów politycznych i ideowych, czym różni się ono od pozostałych organizacji, które stały się jednorodne ideowo, a nawet politycznie. W Stowarzyszeniu Reymonta jest pełna różnorodność, a jego spoiwem są takie wartości jak koleżeńskość w środowisku „ludzi pióra” czy konieczność przestrzegania rzetelności i obiektywizmu w pracy dziennikarskiej. Dla „Reymontowców” ważne są również: wrażliwość na ludzkie sprawy, patriotyzm, podtrzymywanie tradycji narodowych i kulturowych, w tym zwłaszcza dbałość o zachowanie polskiej kultury ludowej.
Pierwszy prezes Stowarzyszenia, obecnie prezes honorowy, Ryszard Miazek przypominając początki działania organizacji podkreślił jakim wielkim zobowiązaniem dla członków Stowarzyszenia jest działanie pod szyldem patrona, noblisty Władysława Reymonta. Podkreślał znaczenie etosu w codziennej dziennikarskiej pracy. Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Stefan Pastuszka przedstawił zaś perspektywy naprawy finansowania Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, co szczególnie zainteresowało, przybyłych na spotkanie, dziennikarzy pracujących w tych mediach.
W czasie dyskusji padały także różnorodne propozycje dotyczące włączenia się Stowarzyszenia w przyszłoroczne obchody 90 rocznicy przyznania Władysławowi Reymontowi nagrody Nobla.