Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta
W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad zmianą ustawy regulującej funkcjonowanie mediów publicznych w Polsce Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Władysława Reymonta postanowił zaprezentować – po raz kolejny – stanowisko w tej sprawie:
- Media publiczne – Telewizja Polska oraz Polskie Radio – są fundamentalnym elementem dorobku kulturalnego naszego państwa i w procesie legislacyjnym nie mogą ulec osłabieniu. Stowarzyszenie opowiada się za utrzymaniem silnej pozycji mediów publicznych.
- Ważne jest utrzymanie integralności mediów publicznych ponieważ tylko takie rozwiązanie daje możliwość właściwego wypełniania misji przy zachowaniu integralności organizacyjno-majątkowej. W sytuacji reorganizacji mediów publicznych opowiadamy się za wyłonieniem dwóch powiązanych kapitałowo spółek akcyjnych telewizji publicznej telewizyjnej: Telewizji Polskiej S.A i Regionalnej Telewizji Polskiej S.A. Proponowane utworzenie 16 spółek regionalnych nie będzie w stanie zapewnić samodzielnego utrzymania się ośrodkom telewizyjnym.
- Finansowanie spółek musi być zgodne z rozwiązaniami prawnymi akceptowanymi przez Unię Europejską. Z budżetu państwa dla prawidłowego funkcjonowania telewizji i radia należy zapewnić ponad 1 mld złotych rocznie co w powiązaniu z reklamą stworzy szanse normalnego rozwoju. Postulujemy ograniczenie finansowania wyłącznie do mediów publicznych, a w obrębie tych mediów finansowanie podmiotowe.
- Zarządy spółek nie powinny być jednoosobowe lecz trzyosobowe ze względu na zarządzanie ogromnym kapitałem, którymi spółki obracają.
- Rady Programowe telewizji i radia publicznego powinny być cztery. Po jednej w spółkach centralnych oraz po jednej w spółkach regionalnych.
- Zarząd opowiada się za utrzymaniem kanału informacyjnego Telewizji Publicznej.
- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna liczyć 9 lub 7 osób i składać się z osób zaufania publicznego, które uzyskają rekomendację stowarzyszeń twórczych. Postulujemy wydłużenie trwania kadencji rady np. do sześciu lat.
- Dziennikarze mediów publicznych muszą mieć zapewnione warunki niezależności wykonywania pracy dziennikarskiej, ale jednocześnie legitymować się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi i etycznymi.
- W ustawie powinny być zachowane zasadnicze wartości jakimi powinien kierować się nadawca publiczny. Uważamy, że wymienione w dotychczasowej ustawie wartości powinny zostać zachowane. Z ustawy nie mogą w szczególności zniknąć zapisy o respektowaniu chrześcijańskiego systemu wartości.
Stanowisko wobec abonamentu i prywatyzacji mediów publicznych
Głęboko zaniepokojeni istniejącą sytuacją w mediach publicznych i jednocześnie pomysłami ograniczającymi ich rolę stanowczo opowiadamy się za finansowaniem, które gwarantuje im niezależność. Abonament, sprawdzony w wielu krajach o rozwiniętej demokracji, powinien pozostać źródłem finansowania publicznych mediów, bez czego np. radio publiczne nie może w ogóle funkcjonować. Opowiadamy się za silnymi mediami publicznymi w rozpoczynającej się epoce cyfryzacji. Wspieramy rozwój telewizyjnych i radiowych ośrodków regionalnych. Przeciwstawiamy się wszelkim próbom prywatyzacji mediów publicznych. Społeczeństwo obywatelskie potrzebuje mediów publicznych mających silną pozycję na rynku i w tym kierunku powinny zmierzać działania parlamentu i rządu.
Stanowisko w sprawie przyszłości mediów publicznych
Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Władysława Stanisława Reymonta apeluje do wszystkich ugrupowań parlamentarnych o wspólne przygotowanie projektu legislacyjnego ponad podziałami politycznymi, traktując media publiczne jako dobro narodowe.
W naszej ocenie konieczne są przede wszystkim zmiany wprowadzające do mediów publicznych pluralizm i mechanizmy dostosowujące je do wyzwań globalizującego się świata. Pozwoli to mediom publicznym rozwijać się z korzyścią dla całego społeczeństwa i racjonalnie współpracować z mediami prywatnymi w Polsce. Popieramy istniejący ład medialny z silnymi mediami publicznymi i prywatnymi.
Opowiadamy się za silnymi mediami publicznymi w rozpoczynającej się epoce cyfryzacji. Wspieramy rozwój telewizyjnych i radiowych ośrodków regionalnych. Przeciwstawiamy się wszelkim próbom prywatyzacji mediów publicznych. Społeczeństwo obywatelskie potrzebuje mediów publicznych mających silną pozycję na rynku i w tym kierunku powinny zmierzać działania parlamentu i rządu.