Konkurs filmowy  i literacki, II edycja 2023 r. pn. „Strażacy w akcji” rozstrzygnięty

30 listopada 2023 roku obradowało w Warszawie jury Konkursu filmowego i literackiego pn. „Strażacy w akcji”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Władysława Reymonta, we współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Województwem Mazowieckim. Konkurs był adresowany do ochotniczych straży pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP.

Nadesłano 17 prac w tym 10 filmowych i 7 literackich. Wszystkie prace spełniały określone w regulaminie wymogi. Oceny prac dokonało jury w składzie: Zbigniew Adamkiewicz przewodniczący, Henryk Cichecki sekretarz, Stanisław Jekiełek, Andrzej Kazimierski i Marian Zalewski przedstawiciel ZG ZOSP RP.

Prace filmowe:

- za najlepszą uznano pracę druhny Marty Krawczuk z OSP Stare Grabie premiując  dzieło za ciekawy pomysł, spójną akcję, sprawny montaż i dobre przesłanie;

- drugie miejsce przyznano druhowi Maciejowi  Stachnikowi z OSP Ropczyce-Witkowice. W dziele
 z dużym wyczuciem zachowane zostało tempo i rytm akcji filmu.   Interesująco i realistycznie przedstawiono obraz  akcji  strażackiej z użyciem pełnej gamy sprzętu i związanych z tym efektów.

- trzecie miejsce przyznano druhowi Mateuszowi Czubowi z OSP Iwaniska za bardzo ciekawe połączenie gry komputerowej  z inscenizowaną akcją.

Prace literackie:

- pierwszą nagrodę przyznano druhnie Emilii Leszczyńskiej za pracę „Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Mieście 1905-2023. Strażacy w akcji II”. W pracy z benedyktyńską dokładnością przedstawiona została historia jednostki i funkcjonującej przy niej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Praca dobrze oddaje fenomen działania pokoleń strażaków ochotników w Polsce;

- drugie miejsce przypadło druhowi Janowi Bąkowi z OSP Złotokłos za ,,Poemat o toporku zaklętym”. Jest to opowieść, próbująca w baśniowe wyobrażenia  i przeżycia wpleść wcale niebaśniowe  zagrożenia, problemy i ludzką bezmyślność oraz nieodpowiedzialność;

-trzecie miejsce otrzymał druh Marcin Fleischer z OSP Wtórek za pracę „Rzecz
o stworzeniu Pierwszego Ratownika”. Autor widziany przez siebie program rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych ( nawet w perspektywie Unii Europejskiej) ubrał w szaty opowieści parabiblijnej. W tekście nie zabrakło umiejętnie wkomponowanych  wzmianek o zasłużonych ludziach dla OSP, o ważnych programach jak Pierwszy Ratownik oraz  Strategia Florian 2050.

Uroczyste spotkanie z laureatami Konkursu odbędzie się w styczniu 2024 r. o czym  organizatorzy powiadomią osobno.