3 lutego 2024 r. siedzibie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego odbyło się podsumowanie drugiej edycji Konkursu ,, Strażacy w akcji”. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Dziennikarzy im. W.S. Reymonta we współpracy ze Związkiem OSP RP i województwem mazowieckim. Honorowy Patronat objęli: prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak oraz marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Przybyli laureaci konkursu. W spotkaniu uczestniczyli także dr Janusz Gmitruk dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, zastępca dyrektora Zarządu Wykonawczego ZOSP RP Sławomir Borowski oraz uczestnicy konkursów historycznych organizowanych przez Związek OSP RP. Uroczyste podsumowanie prowadził dr Marian Zalewski wiceprzewodniczący Komisji ds. działalności naukowej, kulturalno-społecznej, dokumentacyjnej i historycznej przy ZG ZOSP RP.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania ochotniczym ruchem strażackim, popularyzacja wiedzy medialnej i samorządowej, rozwijanie i promowanie uzdolnień artystycznych, motywowanie do rozwijania swoich pasji filmowych i literackich, kształtowanie wrażliwości estetycznej, zaangażowanie dzieci i młodzieży w propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego wizerunku OSP. Konkurs był adresowany do ochotniczych straży pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Nadesłano 17 prac w tym 10 filmowych i 7 literackich.

Prace oceniło jury w składzie: Zbigniew Adamkiewicz przewodniczący, Henryk Cichecki sekretarz, Stanisław Jekiełek, Andrzej Kazimierski i Marian Zalewski przedstawiciel ZG ZOSP RP.

Nagrody ufundowali: Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego (nagroda w wys. 4 000 zł za pierwsze miejsca (prace filmowe i prace literackie) oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Reymonta (nagrody po 1 000 zł za II i 500 zł za trzecie miejsca). Nagrodzeni otrzymali także Dyplom podpisany przez Prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka oraz gadżety ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Warszawie i ZOSP RP.

Prace filmowe:

I miejsce:

Marta Krawczuk z OSP Stare Grabie woj. mazowieckie

II miejsce :

Maciej Stachnik z OSP Ropczyce-Witkowice woj. podkarpackie

III miejsce;

Mateusz Czub z OSP Iwaniska woj. świętokrzyskie

Prace literackie:

I miejsce:

Emilia Leszczyńska OSP Nowe Miasto, pow. płoński, woj. mazowieckie

II miejsce:

Jan Bąk OSP Złotokłos, pow. piaseczyński, woj. mazowieckie

III miejsce:

Marcin Fleischer z OSP Wtórek im. Józefa Mikołajczyka, pow. ostrowski, woj. wielkopolskie

W trakcie uroczystości głos zabrał przewodniczący jury Konkursu ,,Strażacy w akcji” Zbigniew Adamkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Reymonta, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wieloletni dyrektor Agencji Filmowej TVP.

Podniósł temat wartości literatury w działalności medialnej. Podkreślił, że początkiem każdego dzieła medialnego jest scenariusz, konspekt, treatment, scenopis. Następnie w oparciu o anegdotę z planu filmowego Andrzeja Wajdy, porusztemat ważności wszystkich członków ekipy realizacyjnej w mediach. Przy realizacji każdego dzieła medialnego równie ważny jest realizator jak i każdy inny członek ekipy. Bez reżysera nie jesteśmy w stanie zrealizować dzieła, ale i bez kierowcy ekipa nie dojedzie na miejsce realizacji, bez charakteryzatorki wizerunek osób występujących będzie niedoskonały, bez scenografa nie będziemy mieli planu zdjęciowego a bez wózkarza nie zrobimy jazdy kamery. Podkreślił temat jakości przesłanych na konkurs prac filmowych. Jeśli do pomysłowości, zaangażowania, kreatywności, zapału nie można mieć wątpliwości i tego mogą uczestnikom konkursu pozazdrościć zawodowcy, to patrząc na jakość prac można mieć wrażenie, że warsztatowo ekipy nie mają koniecznych umiejętności realizacyjnych i prawnych. Porusz trzy podstawowe zagadnienia mające kluczowy wpływ na odbiór dzieła przez widza.

Pierwsze to spójność zdjęć. Polega to na odpowiedniej konstrukcji obrazu, sposobu kadrowania, zachowaniu ciągłości akcji scen, dbałość o zgodność kostiumów i rekwizytów, kontynuacji efektów charakteryzatorskich. Zachowanie zasady nieprzekraczalności osi optycznej kadrowania i wielu innych.

Drugie to spójność montażu, która polega na zachowaniu zasad klasycznego montażu, czystości sklejek, zachowaniu poziomu obrazu całości dzieła i odpowiedniego użycia specjalnych efektów montażowych-zwolnień, przyśpieszeń, zbliżeń itp.

Trzecie to zachowanie zgodne z przepisami prawa autorskiego w realizacji dzieła audiowizualnego. Zapewnienie praw do użycia wizerunku, do wykorzystania efektów pracy wszystkich członków ekipy realizacyjnej, oraz zapewnienie sobie praw do wykorzystania utworów muzycznych użytych  w dziele jest niezbędne do publikacji dzieła.

Temat szkolenia młodzieży w sposobie realizacji jakiegokolwiek przedsięwzięcia medialnego jest wyzwaniem, które stoi przed organizatorami konkursu, jeśli zdecydują się kontynuować to przedsięwzięcie. Zwarcie szyków i podjęcie takiego tematu może zapoczątkować serię szkoleń, które podniosą poziom przyszłych prac konkursowych i spopularyzują wśród młodzieży temat filmowania i wykonywania zdjęć. Podniesienie kultury medialnej jest korzystne dla wszystkich, tak dla twórców jak i dla odbiorców.

W trakcie spotkania wielokrotnie akcentowano wagę prezentacji życia OSP tak w pracach literackich jak i filmowych, ale i wszystkich mediach zwłaszcza w programach mediów publicznych. Szczególne oczekiwania adresowane są do nadawców publicznych. Podstawą jest transparentna realizacja misji mediów publicznych w szczególności mediów regionalnych. Poruszali to m.in. Stanisław Jekiełek, Andrzej Kazimierski, Marian Zalewski i Barbara Bilińska- członek Stowarzyszenia Dziennikarzy im. Reymonta a zarazem prezes Stowarzyszenia Ludzi Mediów Woronicza 17.

Niezwykle udane spotkanie twórców w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego jest dobrą zapowiedzią kontynuacji konkursu w przyszłości.

Tekst: Marian Zalewski

Zdjęcia: Natalia Roś Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Henryk Cichecki i Marian Zalewski